Projekt mieszkania w stylu loft



Kilkudziesięcioletnia już tradycja loft-owa na zachodzie Europy u nas pojawiła się stosunkowo niedawno, ale styl loft podbił serca wielu projektantów wnętrz w błyskawicznym tempie. Z pierwszych loftów w łódzkiej fabryce Karola Scheiblera szturmem wdarł się do nowoczesnych wnętrz największych miast Polski. „Lofty” przeniosły się już niekoniecznie do przestrzeni postindustrialnej, ten styl pozwala na stworzenie imitacji w każdym wnętrzu. Światło, przestrzeń, minimalizm i niepowtarzalność, projekt jest jednocześnie surowy i ciepły za sprawą elementów, które w loftowym stylu są nieodłączne, czyli…

Drewno, elementy stalowe i beton czyli charakterystyczne cechy stylu loft

Surowy charakter metalu i betonu, tak ważny we wnętrzach inspirowanych stylem industrialnym, w połączeniu z organicznymi materiałami, takimi jak drewno, cegła sprawia, że pomieszczenia stają się dużo cieplejsze. Kluczową rolę gra oświetlenie, duże przeszklenia świetnie doświetlają wnętrze naturalnym światłem pięknie grającym na wykorzystanych materiałach, a niewielkie punkty świetlne klimatycznie oświetlają wnętrze po zmroku. Lampy to ważna część industrialnych projektów, tutaj jednak nie mogły przytłoczyć przestrzeni i skupić na sobie uwagi. To rola dla czegoś innego… ale o tym później.

Małe mieszkanie z garderobą – wyzwanie dla architekta wnętrz

Szczególnie, że w stylu loft, którego cechą charakterystyczną jest przestrzeń. Tutaj trzeba było mocno pracować nad tym, aby jej nie utracić i zapewnić ważne dla klienta elementy funkcjonalne mieszkania. Duże wyzwanie, ponieważ mieszkanie jest bardzo małe i należało wydzielić miejsce na garderobę, nie pomniejszając zbytnio salonu.

Ponadto aneks kuchenny musiał współgrać stylistycznie z salonem – jest to teraz jedna funkcjonalna całość. Otwarty układ między tymi dwoma funkcjonalnie różnymi przestrzeniami był kluczowy, aby utrzymać przestrzenność wnętrza. To właśnie wspólne cechy pozwoliły na stworzenie dużej i pozornie funkcjonalnie jednolitej przestrzeni. Podział wyznacza tutaj jedynie ścianka stalowa, a cegła stanowiąca bardzo ważną dekorację, zastosowana na ścianie w salonie oraz w kuchni, łączy dwie przestrzenie w spójną całość.

Łazienka również została zaprojektowana w stylu loft/industrial. Udało się go uzyskać za sprawą gresu drewnopodobnego w połączeniu w szarą, surową płytką nadającą charakteru. Klimatu łazience również nadaje oświetlenie, a właściwie podświetlenie lustra i półki ponad toaletą. To nie tylko praktyczne podejście, ale też zabawa przestrzenią i kontrastem.

Stalowe meble i kontrastująca żółta kanapa w salonie

Serce domu lubi się wyróżniać; wśród neutralnych, surowych barw, musiał znaleźć się punkt przyciągający naszą uwagę, ale jednocześnie dający poczucie komfortu – duża żółta kanapa. Kontrast, który daje poczucie dopełnienia pomieszczenia. Zamyka projekt w całość, jak wisienka na torcie. Sofa prosta w formie, w żywym kolorze ożywia wnętrze, a ten zabieg pozwala nadać niezwykłej przytulności. Meble stalowe, które są najwyższej jakości, wykonane zostały na zamówienie, dzięki czemu można było je idealnie dopasować do naszych potrzeb. Regał na ścianie nie przeciąża przestrzeni w salonie oraz ścianka, która oddziela nam kuchnię od salonu, a jednocześnie nie zabiera optycznie miejsca. Kuchnia czarno-drewniana to nietypowe rozwiązanie, ale na pewno nienudne!

Dodatki i rośliny to one sprawiają, że mieszkanie staje się ciekawsze

To nasz podpis, one sprawiają, że wiadomo, czyj to dom. Dodatki nas bardzo interesują, to małe akcenty, które przywołują różne historie. Oryginalne, designerskie, abstrakcyjne, praktyczne. Regał na książki i dodatki jest prosty, dzięki czemu każdy element na nim jest wyróżniający. Niezwykła skrzynia, słoń, mądra sowa, wzmacniacz marshalla stoją tutaj niczym muzealne eksponaty, zwykłe i niezwykłe jednocześnie. W prostym i niewielkim wnętrzu każdy detal ma znaczenie, więc nie wylądował w swoim miejscu przez przypadek. Rośliny pozwalają odciążyć surowy klimat, prawie każda z nich jest inna, ciekawa, różne liście, inne faktury, kształty, wielkości. A mocny reflektor w miedzianym odcieniu to designerski i ożywiający przestrzeń dodatek.

Mieszkanie w stylu industrialnym według Miśkiewicz design

Celem było stworzenie mieszkania w stylu industrialnym, musiało ono nosić cechy stylu loft. Jest minimalistyczne, surowe w pewnych aspektach, ale detale pozwoliły na uchwycenie ciepła, którego potrzebujemy we własnym domu. To nowoczesne mieszkanie, które równocześnie ma w sobie historię. Przestrzeń kontrastów i designerskich „przykuwaczy” uwagi, są tutaj elementy obok, których na pewno nie przejdziemy obojętnie, a w roli głównej… żółta wygodna sofa.

Prowadzenie projektu: Miśkiewicz Design
Zdjęcia: Anna Powałowska
Stylizacja wnętrz: Miśkiewicz Design

Scroll to Top